Projekty online krok po kroku.

Nikogo już nie dziwi robienie zakupów w zaciszu swojego domu, korzystając z oferty sklepów internetowych. Coraz więcej spraw załatwiamy za pomocą komputera podłączonego do Internetu i coraz bardziej przyzwyczajamy się do wygody i możliwości, jakie to stwarza. Skoro czasy zmieniły się na tyle, że nawet ze skarbówką można rozmawiać przy użyciu elektronicznych środków przekazu, to czemu usługi polegające na projektowaniu wnętrz nie miałyby być wykonywanie zdalnie?

Z tego właśnie założenia wyszliśmy od samego początku istnienia naszej pracowni. Owszem, realizujemy również projekty na naszym lokalnym, Trójmiejskim rynku i wtedy (przynajmniej częściowo) robimy to w klasyczny sposób. Równolegle oferujemy jednak współpracę zdalną i dość szybko doszliśmy do etapu, w którym około 50% wszystkich naszych realizacji jest oparta właśnie na tego typu koncepcji! Dla nas to wygodne i bardzo praktyczne rozwiązanie, które jest już czymś niemal naturalnym. Pomyśleliśmy jednak, że to tylko nasze doświadczenie… a co z grupą potencjalnych klientów, którzy nie są przyzwyczajeni do tego rodzaju współpracy i nie do końca wiedzą, czego mogą się spodziewać? Jak wygląda to, co określamy jako usługi świadczone online? W jaki sposób prowadzimy projekt w sposób zdalny i sprawiamy, że nasi klienci czują się komfortowo mimo, że nie mamy możliwości poznać się na żywo? Poniżej przestawiamy kolejne etapy typowej współpracy na odległość, mając nadzieję, że przekonamy tym osoby, którym przypadły do gustu nasze realizacje, ale dzieląca nas odległość wydaje się być utrudnieniem. Nic bardziej mylnego!

  • Nie zaczynamy, dopóki nie otrzymamy zapytania o ofertę 🙂 Nie bój się nawiązać kontaktu i przedstawić nam (mailowo lub telefonicznie) swoich potrzeb. Im więcej szczegółów mamy na wejściu (metraż, lista pomieszczeń, oczekiwany zakres prac, terminy, preferencje itp), tym lepiej możemy przygotować indywidualną ofertę. Zapewniamy, że zawsze jest i będzie ona darmowa, a poproszenie o nią nie zobowiązuje Cię do podpisywania żadnych umów!
  • Na podstawie uzyskanych informacji przygotowujemy i przesyłamy indywidualną wycenę prac, szczegółowo opisując ich zakres – w taki sposób, żebyś wiedział, czego możesz się spodziewać w wyniku naszej współpracy. Kiedy w grę wchodzi kilka opcji, wyceniamy je wszystkie i staramy się podpowiedzieć, co byłoby optymalnym wyborem w Twoim przypadku. Wycena jest najdokładniejsza z możliwych i nie powinna się zmienić w trakcie – oprócz sytuacji, kiedy zakres samego projektu ulegnie zmianie. Wtedy będziemy negocjować… do czego zachęcamy również po otrzymaniu wyceny – zwłaszcza, jeśli któreś z zaproponowanych elementów wydają Ci się nadmiarowe. Przykładowo, niektórym wystarcza konkretna lista elementów do kupienia, bez dokładnych wyliczeń, ile krzeseł ;), opakowań paneli / płytek czy wiader farby zamówić. Staramy się być jak najbardziej elastyczni i potrafimy dostosować naszą ofertę do Twoich potrzeb!
  • Po akceptacji oferty, przesyłamy mailem umowę, zawierającą poczynione ustalenia, a także określającą terminy, odpowiedzialności i inne kluczowe aspekty.

  • Zanim przystąpimy do prac, czekamy na akceptację umowy oraz przelew w określonej w umowie wysokości, który jest zaliczką na poczet projektu. Zwykle zaliczka wynosi 25-40% wartości zamówionych prac.
  • Kolejna rozmowa telefoniczna jest już zdecydowanie bardziej konkretna. Badamy w niej Twoje preferencje, analizujemy potrzeby i aktualną sytuację; zadajemy dziesiątki pytań, aby jak najlepiej wstrzelić się z projektem w wizję i budżet zleceniodawcy.
  • Przeniesienie rzutu mieszkania do programu komputerowego to kolejny krok w tej układance. Ponieważ nie mamy możliwości, żeby się spotkać i samodzielnie wymierzyć poszczególnych pomieszczeń, prosimy Cię o dostarczenie nam rzutu mieszkania. W przypadku mieszkań oddanych do użytkowania w ostatnim dziesięcioleciu to raczej standard, ale kiedy pracujemy na starszym budownictwie, konieczne jest dokonanie pomiarów i przesłanie rzutu wraz z wymiarami do nas. Nie martw się, to może być zwykły rysunek wykonany odręcznie, którego zdjęcie prześlesz na naszego maila. To nic trudnego – sam zobacz!

Coś takiego w zupełności wystarczy do rozpoczęcia prac!

  • Następne działania są uzależnione od zakresu projektu, ale zazwyczaj pracujemy przez pewien (ustalony w umowie) czas na wykonanych rzutach i wykonujemy poszczególne elementy, na które się umówiliśmy, takie jak: układ funkcjonalny, tablice moodboard, zestawienie elementów do kupienia itp. Po przygotowaniu każdego z tych etapów, przekazujemy Ci efekt naszej pracy w formie elektronicznej i upewniamy się, że właśnie o to chodziło. Jeśli jest taka potrzeba, przygotowujemy kilka wersji danego etapu lub dokonujemy zmian na podstawie Twoich sugestii.
  • Nasza współpraca kończy się przekazaniem całości projektu w formie elektronicznej, po czym prosimy o opłacenie pozostałej części wynagrodzenia, zgodnie z wcześniej podpisaną umową.
  • Ponieważ zależy nam na jak najlepszym dostosowaniu oferty do potrzeb klientów, prosimy o wypełnienie ankiety badającej poziom satysfakcji wynikającej ze współpracy z nami. Ankieta jest opcjonalna, ale warto ją wypełnić – zwłaszcza, że po jej wypełnieniu otrzymasz 10-procentową zniżkę na kolejną współpracę z naszym biurem 😉

Jak widzisz, całość wcale nie wygląda strasznie, a pozwala na 100-procentową współpracę zdalną, bez większych wymagań po Twojej stronie. Ponieważ mamy za sobą tego typu współprace, jesteśmy w stanie odpowiednio zorganizować kolejne etapy i rozwiać ewentualne wątpliwości. Taki model pracy oszczędza czas obu stronom, a co więcej – pozwala nam dotrzeć poza Trójmiasto i jego najbliższe okolice. To oznacza, że zarówno nasi klienci, jak i my nie ograniczamy się do lokalnego rynku, jesteśmy bardziej elastyczni i możemy zaoferować rozsądnie wycenione usługi z optymalnym terminem wykonania.

Dziękujemy, że poświęciłeś kilka minut na zgłębianiu tajników współpracy na odległość z naszym biurem. Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom poczułeś się nieco pewniej i bez zbędnych oporów nawiążesz z nami kontakt, jeśli będziesz potrzebował wsparcia w zakresie projektowania i aranżacji wnętrz. Do usłyszenia!