‘Nie wszystko co się opłaca – warto i nie wszystko warto, co się opłaca‘ – to parafraza słów Władysława Bartoszewskiego, która sprawdziła się już niezliczoną ilość razy w naszym życiu. Po kilku miesiącach naszej obecności na trójmiejskim rynku projektowania wnętrz stwierdzamy, że pasuje ona jak ulał również do usług, jakie świadczmy. Dlatego też postanowiliśmy odpowiedzieć na kluczowe dla naszych potencjalnych klientów pytanie: po co komu indywidualny projekt wnętrz 🙂
Odpowiedź rozbiliśmy na dwie części. W pierwszej podpowiadamy, czemu warto. Przedstawiamy różne scenariusze, w których – naszym zdaniem – warto zaufać ekspertom, abstrahując od aspektu finansowego. Druga część jest raczej dla tych, którzy uważają, że zamawiający projekty wnętrz przepłacają za coś, co niemal każdy może wykonać sam. Ponieważ nie do końca się z tym zgadzamy, zapraszamy do poniższego zestawienia!
Według nas warto, kiedy:
- Masz wizję, ale nie wiesz, jak ją zrealizować lub nie masz na to czasu. Oczyma wyobraźni widzisz wymarzone gniazdko, ale brakuje Ci doświadczenia, wiedzy o aktualnych trendach, cenach i technologiach. Jeśli nie chcesz tej wiedzy pozyskać samemu, a świadomość konieczności podjęcia setek mniejszych i większych decyzji na poszczególnych etapach Cię przeraża, odpuść. Albo przynajmniej zastanów się, czy chcesz na to przeznaczyć dziesiątki godzin i odłożyć chwilowo na półkę swój spokój emocjonalny. Projektant wnętrz to specjalista, który pewnie poprowadzi Cię za rączkę przez kolejne etapy i zdejmie z głowy dużą część odpowiedzialności i decyzji.
- To tym ważniejsze, kiedy nieruchomość staje się dla Ciebie nie do końca zamierzoną inwestycją. Najczęściej tak bywa, kiedy przeprowadzasz się do większego mieszkania po powiększeniu rodziny, a to mniejsze postanawiasz wynajmować lub sprzedać. Inne scenariusze to chociażby otrzymanie spadku lub darowizny. Jeśli mieszkanie lub dom tego wymagają, należy je w odpowiedni sposób dostosować do potrzeb i preferencji potencjalnych najemców lub kupujących. Częste są przypadki, kiedy brak doświadczenia w obszarach projektu, aranżacji czy samego remontu i wyposażenia przekładają się na późniejsze pustostany lub trudności ze sprzedażą mieszkania. Albo – jesteś zmuszony do znacznego zejścia z ceny, którą chciałeś uzyskać.
- Tak samo ważna jest rola projektanta w przypadku, kiedy po prostu nie masz kogoś, kto potwierdziłby słuszność decyzji, które podejmujesz. Samotne ich podejmowanie sprawdza się w przypadku profesjonalistów – jeśli natomiast nie uważasz projektowania i aranżowania wnętrz za przysłowiową “bułkę z masłem”, odradzamy podejmowanie się tego tematu samodzielnie. Skorzystaj z pomocy współmałżonka, rodziny, znajomych… lub naszej!
- Kiedy zależy Ci na spójnym wnętrzu, przemyślany projekt wszystkich pomieszczeń jest najlepszym rozwiązaniem. Co z tego, że w salonie z łazienkami ktoś zaprojektuje Ci to pomieszczenie, a w innym miejscu dostaniesz projekt kuchni? Żadna z osób, która to robi nie patrzy na nieruchomość jako na całość i żadna nie zadba o spójność pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.
- Jeśli kupiłeś / budujesz dom, to poziom skomplikowania projektu ulega zwielokrotnieniu względem tego, który wykonujemy dla mieszkania. Zakres prac i liczba decyzji do podjęcia jest wprost olbrzymia, a konsekwencje ewentualnych błędów (również finansowe) potrafią być znaczące. Mimo zwyczajowo wyższych kosztów zaprojektowania wnętrza domu (większy metraż pomieszczeń, wyższy stopień skomplikowania), honorarium projektanta i tak stanowi ledwie promil tego, co płacisz za działkę, dom i wykończenie. A masz pewność, że całość będzie spójna i zgodna z Twoją wizją.
- Jesteś inwestorem, mającym dość słabo oprocentowanych lokat. Chcesz ulokować nadwyżki finansowe, ale marzysz o tym, by Twoja inwestycja była jak najbardziej bezobsługowa, a zyski z najmu regularne i przewyższające to, co oferują banki dla bezpiecznych depozytów. Mieszkania na wynajem (szczególnie długoterminowy) to najbliższa forma tego, co nazywamy dochodem pasywnym – czyli takim, który w dłuższej perspektywie nie generuje Twojej pracy i zaangażowania. Ciężko wyzerować ilość pracy, ale projektant wnętrz może w tym znacząco pomóc, a my – mając doświadczenie w najmie nieruchomości – podpowiemy to i owo 😉
- Twój biznes to najem krótkoterminowy (na doby) lub flipy (= szybka akcja pod tytułem “kup tanio, sprzedaj z zyskiem”). Te formy inwestowania mają swoją specyfikę i konkretne wymagania, zarówno jeśli chodzi o formę i zakres prac remontowych, jak i wyposażenie wnętrz. Skoro to biznes, należy traktować go poważniej niż hobbystyczny dobór dodatków do własnego gniazdka.
Wszystkie powyższe podpunkty sprowadzają się do jednego: doświadczenia i pewności siebie. Jeśli Ci ich brakuje: to znak, że warto rozważyć wizytę u projektanta wnętrz i podejść do niej jak do profesjonalnej usługi, którą – owszem – możesz wykonać samemu, ale czasami to nie najlepszy pomysł.
Czas na drugą część naszego poradnika. Opiszemy w niej, kiedy nie tylko warto, ale rzeczywiście opłaca się (przeważnie: w aspekcie finansowym) nawiązać współpracę z projektantem wnętrz:
- Kupujesz/remontujesz/wyposażasz nieruchomość raz na wiele lat. Jeśli nie znasz specyfiki tego rynku i nie jesteś na bieżąco z cenami czy technologiami, jesteś idealnym klientem dla wszelkiego rodzaju ekip remontowych, które wykorzystują Twoją niewiedzę. Wyceny prac, które otrzymasz mogą znacznie odbiegać od standardowych cen rynkowych, a Tobie brakuje argumentów, żeby je negocjować. Od kilku lat Polska cierpi na chroniczny brak pracowników w sektorze budowlanym, co przekłada się na rosnące w astronomicznym stopniu ceny i trudności w znalezieniu odpowiedniej ekipy. Na tak wyspecjalizowanym rynku uzyskanie pomocy kogoś, kto potrafi zweryfikować otrzymane wyceny może się po prostu opłacać. Jako przykład, pozwolę sobie zaprezentować wycenę, którą otrzymał jeden z naszych klientów. W skrócie: gładzie + malowanie na biało 75-metrowego mieszkania. Cena wyjściowa: ponad 12 000 zł za samą robociznę. Dzięki podpowiedzianym przez nas kompromisom i znajomości cen rynkowych, nasz klient był w stanie uzyskać ponad 2 000 zł rabatu u tej samej ekipy, otrzymując w efekcie praktycznie taki sam rezultat.
- Jeśli nie masz ekipy i nie wiesz, w jaki sposób jej szukać i weryfikować jej umiejętności czy doświadczenie. Projektanci mają kontakty, którymi dzielą się ze swoimi klientami. W skrajnych przypadkach, oszczędność na współpracy z ekipą remontową może zamortyzować koszt wykonania projektu aranżacji pomieszczeń. Tak było w przypadku jednej z naszych klientek, która – kupując kuchnię z popularnej sieci, otrzymała ofertę jej montażu. Dzięki znajomości godnego polecenia specjalisty od tego typu prac, nasza klientka oszczędziła kilkaset złotych na samym montażu, co pokryło koszty wykonania projektu kuchni przez naszą pracownię. To żadna magia – duże podmioty się cenią, a kiedy w grę wchodzi współpraca z kolejnymi podwykonawcami, koszty rosną niewspółmiernie do efektów…
- Jeśli kupiłeś mieszkanie z rynku pierwotnego (od dewelopera) i masz jeszcze możliwość wprowadzenia poprawek aranżacyjnych, koniecznie wykorzystaj tą sytuację. Nie chodzi nam tylko o drobiazgi typu przesunięcie kontaktów czy punktów świetlnych (chociaż to także!), ale przede wszystkim: o przeanalizowanie całego układu funkcjonalnego mieszkania. W pewnych przypadkach można na tym etapie zdziałać prawdziwe cuda, wygospodarowując dodatkowe pomieszczenia czy rozwiązania, które z pewnością docenisz w przyszłości. Czasami układ mieszkania nie pozostawia wiele miejsca do popisu, ale nawet wtedy warto rozważyć alternatywy. Owszem, zmian można również dokonać po odbiorze kluczy od dewelopera, ale to oznacza wydłużenie czasu trwania remontu i przekłada się na – często niemałe – koszty. W pewnych sytuacjach zmiany aranżacyjne wykonane przez ekipę dewelopera mogą być wręcz darmowe, o ile zostaną wystarczająco wcześnie zgłoszone.
- Niezależnie od tego, czy chodzi o rynek wtórny czy pierwotny, mieszkanie z potencjałem to coś, z czym warto zwrócić się do projektanta. Dodatkowy pokój, garderoba czy spiżarnia przełożą się na zwiększenie funkcjonalności nieruchomości i/lub wyższy zysk z inwestycji. Nietypowe rozwiązania na trudnych przestrzeniach (skosy, małe mieszkania, nieustawne pomieszczenia, wysokie/niskie pomieszczenia) będą miały ten sam efekt.
- Kiedy terminy gonią, nie ma nic lepszego, niż pomocna dłoń profesjonalisty. Znamy przypadki remontów ciągnących się w nieskończoność. Ba – półroczne wykańczanie średniej wielkości mieszkania od dewelopera nie należą do rzadkości. Kiedy wszystko idzie jak po sznurku, ten czas można zmniejszyć nawet o 2-3 miesiące. Warto uwzględnić to na etapie wykonywania budżetu dla danej nieruchomości. Jeśli ma ona na siebie zarabiać, lub jeśli obecnie mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu, każdy miesiąc opóźnienia może oznaczać nawet kilka tysięcy złotych potencjalnej straty. Pomyśl o tym, analizując ewentualną współpracę z biurem projektowania wnętrz.
- Jeśli nieruchomości to Twoje źródło zarobku, warto wyspecjalizować się w danym typie inwestycji (najem długo/krótkookresowy, flipy itp), lub… nawiązać współpracę z biurem, które zna się na rzeczy. Właściwe założenia i rozwiązania odnośnie remontu / home stagingu i późniejszy wybór poszczególnych elementów może decydować o sukcesie (również finansowym) danej inwestycji.
- Jeśli planujesz większe zakupy poza popularnymi sieciami salonów meblowych lub tych z wyposażeniem wnętrz. Projektanci, będąc na tym rynku na bieżąco mają dobre rozeznanie cen i wiedzą o aktualnych/planowanych promocjach. Co więcej, potrafią uzyskać rabat dla klienta, a także współpracują z dostawcami, co również może przełożyć się na uzyskanie lepszej oferty cenowej.
- Jeśli chcesz w prosty sposób zwiększyć wartość nieruchomości (przykładowo: przed sprzedażą), usługa home stagingu to coś dla Ciebie! Home Staging to nie sztywna koncepcja, a raczej: pakiet usług ściśle dobranych do danej nieruchomości. Zakres potrzebnych prac i zakupów może bardzo różnić się w zależności od inwestycji, ale efekt końcowy (zwłaszcza, jeśli uwieczniony na zdjęciach przez profesjonalnego fotografa) potrafi zdziałać cuda. Raczej nie rób tego sam, chyba że temat Cię fascynuje.
- Jeśli prowadzisz firmę zajmującą się inwestycjami w nieruchomości na wynajem, to zatrudnienie projektanta może wygenerować faktury kosztowe. Te z kolei podnoszą koszty prowadzenia Twojej działalności, a zatem obniżają podstawę opodatkowania Twoich dochodów. Projektant to bardzo przydatny sposób na wygenerowanie dodatkowych kosztów w Twojej firmie 🙂
Jak widzisz z powyższego, nieruchomości to ciekawy temat z mnóstwem pułapek. Tam, gdzie w grę wchodzą olbrzymie pieniądze, nie warto brać wszystkiego we własne ręce, chyba że dokładnie wiesz, co robisz. Lub akceptujesz to, że wraz z czasem się dowiesz, a po drodze potkniesz się w wielu miejscach i wyciągniesz z tego cenną naukę. W przeciwnym wypadku zachęcamy do kontaktu z naszą pracownią i uzyskania indywidualnej wyceny swoich potrzeb. Bazując na niej, będziesz w stanie nieco łatwiej ocenić, która droga jest dla Ciebie: typowe do-it-yourself, czy współpraca ze znającym się na swoim fachu profesjonalistą.