Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla większości klientów naszej pracowni to pierwsze spotkanie z kimś, kto zajmuje się projektowaniem i aranżacją wnętrz. Rozumiemy obawy i wątpliwości z tym związane, dlatego na tym blogu staramy się nieco odczarować te usługi. Po tym, jak opisaliśmy różne motywacje współpracy z projektantem wnętrz oraz pokazaliśmy, w jaki sposób wykonujemy projekty całkowicie zdalnie, przyszła kolej na wyjaśnienie, co tak naprawdę wchodzi w skład typowego projektu.
Często klienci zwracają się do nas z prośbą o wycenę projektu, nie do końca wiedząc, co tak naprawdę będzie jego efektem końcowym. Jakie są jego etapy? Co otrzymają w ramach podpisanej umowy? Czy to wystarczy do podjęcia kluczowych decyzji w ramach wykończenia czy remontu pomieszczeń? Jakie obowiązki zdejmiemy z Waszych barków oraz ile decyzji do podjęcia Wam odpadnie? Wreszcie – ile czasu oszczędzicie dzięki współpracy z nami? To wszystko ważne pytania, od których niejednokrotnie zależy podjęcie z nami współpracy lub wzięcie całości projektu we własne ręce.
Nasza wyjściowa propozycja zwykle składa się z 7 elementów. Niektóre z nich są obowiązkowe (bez nich nie wykonamy kolejnych), inne można w części przypadków pominąć. Przejdźmy zatem do konkretów… nasza oferta na projekt wnętrz (załóżmy, że chodzi o całe mieszkanie) standardowo zawiera:
- koncepcję układu funkcjonalnego wnętrza (rzut poziomy w skali) z proponowanym rozmieszczeniem mebli i innych głównych elementów wyposażenia. Ten etap rozpoczyna się przeniesieniem rzutów poszczególnych pomieszczeń do programu komputerowego. Zachowując odpowiednie proporcje i wymiary, mamy gotowe wnętrza, które następnie wypełniamy przykładowymi meblami w taki sposób, aby całość była funkcjonalna i zgodna z Twoimi preferencjami. Przestrzeń, ciągi komunikacyjne i unikanie przeładowania wnętrz zbędnymi elementami to również coś, na co zwracamy szczególną uwagę. Jak każdy inny etap, również i ten konsultujemy z Tobą i w razie potrzeby oraz możliwości, pokazujemy alternatywy. W niektórych przypadkach uwzględniamy również możliwość przesuwania ścian oraz zmianę funkcji poszczególnych pomieszczeń.
- wizualizacje wnętrz metodą Moodboard, obrazujące rozwiązania estetyczne, materiałowe, kolorystyczne i oświetleniowe dla każdego z pomieszczeń. To swego rodzaju stylistyczna mapa, wypracowana w wyniku badania Twoich potrzeb, sytuacji życiowej i preferencji. Na podstawie rozmów dowiadujemy się o Tobie na tyle dużo, że jesteśmy w stanie zbudować wizję wystroju i przedstawić Ci ją w formie graficznej. Bazujemy na realnych, dostępnych w sklepach i polecanych przez nas elementach, które później ujmiemy w kosztorysie. To jednocześnie podstawa do dyskusji z Tobą odnośnie ewentualnych modyfikacji i spójności naszej koncepcji z Twoimi wyobrażeniami. Taka metoda wizualizacji zwykle w zupełności wystarcza do zwizualizowania sobie wnętrza i podjęcia finalnych decyzji odnośnie stylistyki i poszczególnych elementów wyposażenia.
Przykładowy moodboard dla projektu łazienki. Konkretna stylistyka, produkty, kolorystyka – oczywiście zgodne z preferencjami klientów.
-
szczegółowy spis elementów wyposażenia wnętrz, wraz z ceną oraz namiarami na dystrybutorów. To coś, czego nie sposób przecenić: lista mebli, elementów wyposażenia, sprzętów AGD, materiałów na ściany i podłogi, tekstyliów, oświetlenia, dodatków itp – czyli niemal wszystkiego (poza typowymi materiałami budowlanymi typu kleje itp, wybieranymi zwykle przez ekipy), co będziesz musiał kupić w trakcie remontu. Dokładamy wszelkich starań, żeby ta lista tworzyła spójną całość i zawierała przedmioty aktualnie dostępne u producentów/dystrybutorów. To my kontaktujemy się z nimi i dopytujemy o wybarwienia, sposoby wykończenia, a czasami nawet prosimy o próbki materiałów, żeby dokonać najlepszego wyboru w Twoim imieniu. W naszej współpracy chodzi właśnie o zdjęcie z Twojej głowy całej masy decyzji i uwolnienia pokładów czasu potrzebnego na tak drobiazgową analizę. Tworząc listę zakupów uwzględniamy aktualne ceny, podajemy namiary na poszczególne sklepy i bierzemy pod uwagę promocje, dzięki którym możemy co nieco zoptymalizować końcową cenę.
-
projekt kuchni. W tym mamy naprawdę duże doświadczenie, a dziesiątki wykonanych projektów kuchni i aneksów tylko to potwierdzają. Specjalizujemy się w kuchniach z serii METOD (oraz innych) z IKEA, uważając je za optymalny wybór zarówno do mieszkania na wynajem, jak i do własnego, wymarzonego domu. Potrafimy tak dobrać poszczególne elementy, żeby zoptymalizować cenę pod rodzaj użytkowania i dbamy o zachowanie jak największej funkcjonalności, oczywiście w ramach dostępnej przestrzeni. Projekty wykonujemy w programie IKEA Planner i dostarczamy kompletną listę mebli, wyposażenia, uchwytów i dodatków, która może być użyta jako baza do szybkiego stworzenia gotowego zestawienia zakupów przez pracownika sklepu, lub stanowi idealny punkt wyjścia do rozmów ze stolarzem, o ile wybierzesz takie rozwiązanie. Ten projekt jest na tyle uniwersalny, że może być użyty w niemal każdym przypadku. Zaufaj nam – na kuchniach znamy się jak mało kto!
Na podstawie takiego projektu powstaje spis wszystkich elementów do zamówienia. Którą możesz pokazać pracownikowi IKEA w celu weryfikacji, lub stolarzowi, żeby zaproponował kontrofertę pasującą do Waszej wizji.
-
orientacyjny spis ilości wszystkich elementów. Skoro w skład oferty wchodzi spis poszczególnych elementów wyposażenia, zwykle uwzględniamy w nim również ilości poszczególnych pozycji. O ile w odniesieniu do stołu, łóżka czy drzwi jest to niemal oczywiste, o tyle farby, panele, listwy przypodłogowe, płytki oraz inne składowe naszej listy wymagają już nieco więcej obliczeń. To punkt, który nie jest obligatoryjny i jeśli chcesz, możesz sam zająć się wyliczeniami, a my nieco obniżymy cenę naszego projektu.
-
rzuty techniczne 2D łazienki z dokładnym rozrysowaniem poszczególnych płytek. To wskazówki dla glazurnika, dzięki którym będziecie mieli wspólną wizję tego pomieszczenia. Ponieważ widoczne będą miejsca przycięcia kafli, ich łączenia i rozpoczynania danej powierzchni od pełnej kafli, glazurnik na pewno uwzględni te wskazówki planując swoją pracę. To również coś, z czego możesz zrezygnować – wtedy zamiast dokładnego rzutu, otrzymasz plan z naniesionymi rodzajami poszczególnych płytek na konkretnych płaszczyznach. Do glazurnika będzie należało takie zaplanowanie całości, żeby końcowy efekt wizualny (m.in. równe poziomy na sąsiadujących płaszczyznach, łączenia fug itp) był taki, jak należy. To również sensowna opcja, o ile masz doświadczoną i zaufaną ekipę remontową.
Z powyższego rysunku wiadomo nie tylko, na jakie powierzchnie przyjdą kolejne materiały, ale także: gdzie zacząć kłaść kafle, jak będą wyglądały cięcia itp.
- rzuty 3D, żebyś jeszcze lepiej zobaczył, co i jak się ze sobą łączy. Jeśli plansze Moodboard Ci nie wystarczają, przygotujemy kilka wizualizacji pomieszczenia, dzięki którym nic nie będziesz musiał sobie wyobrażać 🙂 Wizualizacje 3D wiążą się z dopłatą. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że to swojego rodzaju miły dodatek, który nieco podnosi cenę projektu, dlatego umożliwiamy rezygnację z tego elementu, również obniżając końcową cenę.
Przykładowa wizualizacja 3D.
Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie pozwoliło Ci zyskać pewność, że to, co od nas otrzymasz stanowi realną wartość, dzięki której będziesz w stanie zrealizować planowany projekt. Dzięki poszczególnym elementom będziesz miał nie tylko dokładną wizję celu, ale również dostaniesz narzędzia, z którymi będziesz w stanie zrealizować poszczególne etapy remontu czy wykończenia. Gotowa lista zakupowa materiałów i elementów zgodnych z Twoim wyobrażeniem o przyszłym wnętrzu to niesamowicie przydatna ściągawka, oszczędzająca masę czasu i ograniczająca liczbę decyzji do podjęcia do absolutnego minimum.
Zwyczajowo nasza współpraca trwa od 2 do 4 tygodni, rozpoczynając od ustalonego terminu początku prac. Prosimy o kontakt z odpowiednim (idealnie – kilkumiesięcznym) wyprzedzeniem w stosunku do rozpoczęcia prac remontowych, co pozwoli nam odpowiednio zaplanować projekt w kontekście terminów, które wynikają z równoległych zobowiązań.
Oczywiście, podejmujemy się również aranżacji poszczególnych pomieszczeń. A także usług takich jak metamorfozy wnętrz czy samych projektów kuchni. Zapraszamy do naszej pracowni!